konference určená zdravotním laborantům, dalším pracovníkům klinických laboratořích, výzkumným pracovníkům a lékařům věnujícím se problematice onkologie
Konferenci Laboratorní diagnostika v onkologii 2016 pořádá Masarykův onkologický ústav a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity pod záštitou České asociace sester.
Tématy konference jsou
Způsob prezentace: přednášky a plakátová sdělení (postery). Abstrakta sdělení zasílejte do 15. 4. 2016 na adresu dubska@mou.cz.
Akce je akreditována pro profese Zdravotní laborant a Všeobecná sestra pod číslem ČAS/KK/1123/2016 a Odborný pracovník v laboratorních metodách, Odborný pracovník v ochraně a podpoře veřejného zdraví a Jiný odborný pracovník pod číslem KVVOPZ/280/2016. Za každý den pasivní účasti na konferenci budou přiděleny 4 kredity.
Tip na ubytování: pro účastníky akce jsou rezervována místa na NCO NZO Vinařská 6, 603 00 Brno. V případě zájmu kontaktujte paní Janu Švédovou, MBA (tel: 543559155, email: svedova@nconzo.cz).
Vědecký výbor: RNDr. Lenka Zdražilová Dubská, Ph.D., doc. MUDr. Dalibor Valík, Ph.D., prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D., Mgr. Kateřina Pilátová, Mgr. Martina Mrkvicová, Ph.D.
Organizační výbor: Mgr. Kateřina Pilátová, RNDr. Lenka Zdražilová Dubská, Ph.D., Mgr. Martina Mrkvicová, Ph.D.
Program ve formátu pdf ke stažení najdete níže na této webové stránce.
registrace účastníků, zahájení konference
Genetika, molekulární patologie a onkologický výzkum
10:00-10:30 Farmakogenomika a cílená onkologická terapie (Petr Müller); 10:30-10:55 Profilování buněčné signalizace u pediatrických refrakterních nádorů pomocí proteinových arrays (Jakub Neradil); 10:55-11:20 Vyšetření polymorfizmů VDR. (Martina Mrkvicová); 11:20-11:50 Studium mikroflóry pomocí moderních molekulárních technik (Petra Vídeňská)
oběd, kvíz z laboratorní medicíny
Biochemická a hematologická vyšetření v péči o onkologického pacienta
14:00-14:30 Hematologická laboratorní vyšetření v běhu času (Ladislava Bačíková); 14:30-15:00 Digitální mikroskopie a imunofenotypizace leukocytů jako reflexní testy automatizovaného krevního obrazu: příklady z praxe (Kateřina Pilátová); 15:00-15:20 Přímé inhibitory trombinu: mechanismus účinku a vliv na základní koagulační vyšetření (Zlata Kocandová); 15:20-15:40 Kvantifikace sérových hladin volných lehkých řetězců imunoglobulinů: kazuistiky (Lucie Burdová); 15:40-16:00 Krevní skupiny a malignity - srovnání četnosti krevních skupin u vybraných onkologických diagnóz (Lenka Fědorová)
Patofyziologie, rizikové faktory a prevence nádorových onemocnění (předsedá: bude oznámeno)
8:30-8:50 Obezita jako rizikový faktor nádorových onemocnění (Beatrix Bencsiková); 8:50-9:10 Střevní mikroflora v patofyziologie a léčbě nádorových onemocnění: aktuální poznatky (Lenka Zdražilová Dubská) 9:10-9:25 Laboratorní vyšetření v diferenciální diagnostice Pagetovy choroby a kostních metastáz: kazuistika (Lenka Fědorová)
Neanalytické aspekty vyšetřovaní biologického materiálu I
9:25-9:45 Statistické metody v klinické laboratoři: principy a aplikace (Iveta Selingerová); 9:45-10:05 Validace a verifikace metod z pohledu zdravotního laboranta (Alena Korberová); 10:05-10:25 Kvantifikace solubilních nádorových markerů: serum versus plazma (Iveta Rampulová)
přestávka
Neanalytické aspekty vyšetřovaní biologického materiálu II
11:00-11:20 Metrologie v klinické laboratoři (Radomír Pilný); 11:20-11:35 Krevní banka: řízení a regulace dle Správné výrobní praxe (Lucie Koštovalová)
Imunologické a mikrobiologické aspekty onkologických onemocnění
11:35-11:55 Primární imunodeficience a maligní onemocnění (Vojtěch Thon); 11:55-12:05 Personalizovaná protinádorová vakcína na bázi dendritických buněk: mechanizmus účinku (Lenka Zdražilová Dubská); 12:05-12:25 Výroba personalizované protinádorové vakcíny na bázi dendritických buněk (Eva Janovská); 12:25-12:45 Kontrola kvality vakcíny na bázi dendritických buněk: imunobiologické vlastnosti (Kateřina Pilátová); 12:45-13:00 Kontrola kvality somatobuněčného léčivého přípravku: přítomnost Mycoplasma spp. (Ladislava Bačíková)
oběd
RNDr. Lenka Zdražilová Dubská, PhD.
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ; ACIU (Advanced Cell Immunotherapy Unit) LF MU
Mgr. Martina Mrkvicová, PhD.
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ
Mgr. Kateřina Pilátová
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ; ACIU (Advanced Cell Immunotherapy Unit) LF MU
MUDr. Petr Müller, PhD.
RECAMO MOÚ; Klinika dětské onkologie LF MU a FN Brno
Mgr. Ladislava Bačíková
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ; ACIU (Advanced Cell Immunotherapy Unit) LF MU
doc. MUDr. Vojtěch Thon, PhD.
Ústav klinické imunologie a alergologie LF MU a FN u Sv. Anny
Lenka Fědorová
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ; ACIU (Advanced Cell Immunotherapy Unit) LF MU
Lucie Burdová, DiS.
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ
Mgr. Bc. Iveta Selingerová, PhD.
Masarykův onkologický ústav; Ústav matematiky a statistiky PřF MU
Iveta Rampulová
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ
Mgr. Alena Korberová
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ
Lucie Koštovalová
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ
RNDr. Jakub Neradil, PhD.
Přírodovědecká fakulta; Klinika dětské onkologie LF MU a FN Brno
RNDr. Radomír Pilný
AKI; Masarykův onkologický ústav
MUDr. Beatrix Bencsiková, PhD.
Masarykův onkologický ústav
Mgr. Petra Vídeňská, PhD.
RECETOX PřF MU
MUDr. Karel Zitterbart, PhD.
Klinika dětské onkologie LF MU a FN Brno
Eva Janovská
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ; ACIU (Advanced Cell Immunotherapy Unit) LF MU
Zlata Kocandová
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ; ACIU (Advanced Cell Immunotherapy Unit) LF MU
MUDr. Miroslava Nekulová, CSc.
Oddělení laboratorní medicíny MOÚ
V případě dotazů neváhejte kontaktovat Dr. Zdražilovou Dubskou (dubska@mou.cz) nebo Mgr. Pilátovou (katerina.pilatova@mou.cz; 543136720).